magazynapetyt.pl

Strona poświęcona tematyce zdrowia i sportu.

Sport

Wskaźnik masy ciała – czyli jak obliczyć BMI

Wskaźnik masy ciała – czyli jak obliczyć BMI

BMI (eng. Body Mass Index) – wskaźnik masy ciała, nazywany również wskaźnikiem Queteleta, to najprostszy sposób na szybkie i samodzielne wyliczenie prawidłowej masy ciała. Wskaźnik BMI pozwala nam w łatwy sposób oszacować czy nasza masa ciała jest dla nas odpowiednia, a tym samym ocenić, czy nasza dieta i styl życia są prawidłowe. Jeżeli wskaźnik jest nieprawidłowy, może to być dla nas sygnał że potrzebujemy porady specjalisty (lekarza lub dietetyka). Kontrola BMI jest zatem dobrym sposobem na monitorowanie naszego stanu zdrowia.

Kalkulatory Online

Obliczanie BMI jest banalnie proste. W Internecie znajdziemy wiele kalkulatorów BMI, które po wpisaniu kilku danych w puste pola generują nam wynik oraz jego interpretację. Tak na prawdę, obliczanie BMI to podstawienie swoich danych (wzrostu i wagi) pod nieskomplikowany wzór matematyczny, który poprzez zestawienie proporcji masy ciała do wzrostu pozwoli określić zawartość tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. Nasze BMI to iloraz masy ciała wyrażonych w kg i drugiej potęgi naszego wzrostu wyrażonego w metrach. Wynik takiej kalkulacji możemy zestawić z klasyfikacją masy ciała. Internetowe kalkulatory uwzględniają ponadto nasz wiek i płeć, co pozwala uzyskać bardziej precyzyjny wynik.

Jak interpretować wyniki

Pożądany wynik (optymalna masa ciała) to BMI na poziomie 18,5 – 24,99. Ryzyko chorób towarzyszących otyłości lub niedowagi jest minimalne.
W kategorii niedowagi wyróżniamy 3 stopnie: wygłodzenie (wynik poniżej 16), wychudzenie (16-16,99) i niedowaga (17-18,49). W przypadku takiego wyniku ryzyko chorób towarzyszących otyłości jest minimalne, jednak zwiększa się poziom ryzyka wystąpienia innych problemów zdrowotnych.
BMI powyżej optymalnego może świadczyć o nadwadze (wynik pomiędzy 25 a 2 29,99). Ryzyko wystąpienia chorób towarzyszących otyłości są dla takiej osoby średnie.
Powyżej nadwagi wyróżniamy 3 stopnie otyłości: I stopnia (wynik pomiędzy 30 – 34,99), II stopnia-duża (35 – 39,99) oraz II stopnia-chorobliwa (wynik powyżej lub równy 40). Ryzyko wystąpienia chorób w przypadku otyłości każdego stopnia jest odpowiednio wysokie, bardzo wysokie i ekstremalnie wysokie dla otyłości stopnia I, II i III.

Dla przykładu: BMI 25-latka, który przy wzroście 180 cm waży 80 kg. Jego BMI wyniesie 24,69. Porównując ten wynik do klasyfikacji widzimy, że jego BMI jest prawidłowe (znajduje się bliżej górnej granicy optymalnej wagi). Jeżeli jego masa zwiększy się w stopniu wpływającym na wynik BMI >25 można zacząć niepokoić się lekką nadwagą.

Co ważne, wskaźnika BMI nie stosuje się do obliczenia prawidłowej masy ciała dzieci do ok. 14 roku życia.

Udostępnij