magazynapetyt.pl

Strona poświęcona tematyce zdrowia i sportu.

Lifestyle

Testy dna badania genetyczne – kiedy warto wykonywać?

Testy dna badania genetyczne – kiedy warto wykonywać?

W testach genetycznych badany jest materiał genetyczny danej osoby w celu ustalenia, czy występują zmiany w genach. Dostarczają informacji o istniejącym lub przypuszczalnym ryzyku wystąpienia choroby genetycznej, lub zaburzeń rozwojowych. Testy genetyczne to nie są standardowe badania. W razie potrzeby badania genetyczne w czasie ciąży dostarczają bardziej szczegółowych informacji o nienarodzonym dziecku. Testy genetyczne obejmują również testy na ojcostwo. Wreszcie, badania genetyczne są ważne w kryminalistyce. Dane genetyczne to bardzo wrażliwe informacje. Prawa i ochrona osób poszukujących porady są zatem najwyższym priorytetem.

Czy testy genetyczne są przydatne w profilaktyce?

Coraz więcej firm reklamuje w internecie komercyjne testy genetyczne. Czy to jest medycznie przydatne? To, czy zachorujemy, czy pozostaniemy zdrowi, może w dużej mierze zależeć od naszego stylu życia, ale kluczową rolę odgrywają również nasze geny. Wiele osób chce poznać własne ryzyko związane z niektórymi chorobami. Właśnie dlatego dna badania genetyczne są obecnie tak popularne.
Na polskim rynku najbardziej kompleksową firmą wykonującą testy genetyczne jest 24Genetics.

Testy genetyczne na raka mają więcej sensu niż testy genetyczne na chorobę Alzheimera

Wiele osób ma nadzieję, że dzięki testom genetycznym dowie się o swoim osobistym ryzyku zachorowania na raka. W przypadku choroby Alzheimera nie ma lekarstwa ani skutecznej profilaktyki. Z drugiej strony można doświadczyć osobistego ryzyka zachorowania na raka. W rzadkich przypadkach ryzyko nowotworu wynosi 80 procent — na przykład u kobiet z pewnymi genami raka piersi. Jednak znacznie bardziej prawdopodobne jest, że geny, które naprawiają DNA w organizmie, są wadliwe. Statystycznie rzecz biorąc, istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór w ciągu całego życia. Należy przede wszystkim stosować programy wczesnego wykrywania w celu zapobiegania, aby nowotwory można było wykryć na wczesnym etapie.

Czy testy genetyczne są przydatne dla wszystkich?

Niektórzy lekarze ostrzegają, że testy genetyczne do badań przesiewowych mogą być niezwykle niepokojące dla ludzi. Możliwe konsekwencje to ciągła samoobserwacja i panika.

Jednak na przykład dzięki profilaktycznemu testowi genów można również sprawdzić, czy środek znieczulający jest szczególnie niebezpieczny dla danej osoby, albo czy ktoś potrzebuje zwykłych leków w szczególnie wysokich lub niskich dawkach. Skłonność do powstawania zakrzepów krwi można również odczytać z genomu. Przykładowo osoby ze zwiększonym ryzykiem zakrzepicy mogą przygotować się do lotów długodystansowych w zupełnie inny sposób.

Mimo wysokich kosztów zainteresowanie badaniami genetycznymi rośnie, zwłaszcza wśród osób młodszych. Niektóre firmy na świecie oferują również takie testy genetyczne czołowym pracownikom. Pracodawca nie może jednak dowiedzieć się, co ujawnia test genetyczny.

Testy osobowości

Równie popularne są ostatnio testy osobowości. Część z nich jest robiona tylko dla zabawy, ale czasami ujawniają prawdy i spostrzeżenia, które pomagają określić niektóre aspekty osobowości, zachowania i preferencji. Te pytania często mogą być zabawnym źródłem rozrywki, ale mogą być również poważnym ćwiczeniem psychologicznym, bardzo przydatnym do lepszego poznania siebie i które może pomóc testowanej osobie później rozwijać się w dowolnej dziedzinie jej życia.

Udostępnij