magazynapetyt.pl

Strona poświęcona tematyce zdrowia i sportu.

Zakupy

Zegarek z pulsometrem

Zegarek z pulsometrem

Pulsometr jest urządzeniem monitorującym pracę serca. Jest gadżetem często używanym przez sportowców, którzy dzięki dogłębnej analizie danych mogą poprawić skuteczność swoich treningów.
O ile pulsometr jako pojedyncze urządzenie rzadko jest używany, o tyle niezmienną popularnością cieszą się zegarki wyposażone w tę funkcję.

Zegarki sportowe

Zegarek z pulsometrem, tzw. smartwatch wykorzystuje nadgarstkowy pomiar tętna. Działa on dzięki diodom LED, które mierzą ilość światła odbitego od naczyń krwionośnych, rozproszonego przez przepływ krwi. Ilość ta jest równa uderzeniom serca.
Mierzenie pulsu jest niemal podstawową funkcją we wszystkich zegarkach sportowych. Oczywiście pomiary nie są w stu procentach miarodajne, a ich wynik zależy m.in od prawidłowego zapięcia zegarka (nie może być ani zbyt ciasno, ani zbyt luźno), częstotliwości drgań (jazda w terenie górskim może wpływać na wiarygodność wyników), czy temperatura otoczenia, która ma wpływ na przepływ krwi.
Zegarek z pulsometrem polecany jest dla osób ceniących sobie aktywność fizyczna, które lubią monitorować swoje postępy. Dzięki specjalnym aplikacjom na telefon, dedykowanym odpowiednio do konkretnych modeli zegarków, wszystkie pomiary są łatwe do monitorowania. Regularne śledzenie przebytych aktywności pozwala nie tylko poprawić efekty, ale również zachęca i motywuje użytkownika pulsometru do pełnego wykorzystania możliwości własnego organizmu.
Oczywistym faktem jest, że zegarek nie ma wpływu na naszą wstrzemięźliwość w walce o lepsza sylwetkę – w końcu nie jest w stanie wpływać na naszą dietę, ale mierząc i kontrolując tętno można mieć pewność, że jesteśmy na dobrej drodze w realizacji zamierzonego celu.


Pozostałe funkcje zegarków sportowych

Poza pomiarem tętna pulsometry posiadają inne funkcje. W zależności od wybranego modelu może to być wyświetlanie informacji o spalonych kaloriach, kontrolowanie wydajności organizmu, informowanie o spadku formy, kontrolowanie długości i jakości snu.
Ze względu na to, że pulsometr w swoich pomiarach wykorzystuje tętno, może okazać się niezwykle pomocny dla osób z różnymi schorzeniami. Monitorując pracę swojego serca mogą regularnie kontrolować jego stan, co jest w stanie zapobiec wszelkiego rodzaju niepożądanym reakcjom organizmu.
Przy wyborze odpowiedniego zegarka z pulsometrem należy zwrócić szczególną uwagę na czas pracy baterii na jednym ładowaniu, wytrzymałość na potencjalne uszkodzenia mechaniczne, a w przypadku sportowców również na funkcje GPS, który zarejestruje przebyty dystans (w przypadku biegaczy) i licznik spalonych kalorii.

Udostępnij