magazynapetyt.pl

Strona poświęcona tematyce zdrowia i sportu.

Zdrowie

Niskie ciśnienie krwi. Czym jest? Jakie są jego przyczyny, objawy i konsekwencje?

Niskie ciśnienie krwi. Czym jest? Jakie są jego przyczyny, objawy i konsekwencje?

Niskie ciśnienie krwi, czyli hipotonia lub niedociśnienie tętnicze to stale utrzymujące się ciśnienie tętnicze, zwykle skurczowe, poniżej 100 mm Hg. Jest to stosunkowo często występujące zjawisko u ludzi i rzadko wymaga leczenia. Jakie są przyczyny i objawy niskiego ciśnienia krwi? Czy konsekwencje hipotonii mogą być groźne?

Przyczyny niedociśnienia tętniczego krwi

Hipotonia często występuje u sportowców, nastolatków w okresie dojrzewania lub osób szczupłych. Wśród czynników zwiększających prawdopodobieństwo niedociśnienia tętniczego wymienia się schorzenia przysadki mózgowej lub tarczycy związane z ich niedoczynnością. Zbyt mała aktywność kory nadnerczy, czyli choroba Addisona również powoduje hipotonie. Niskie stężenie sodu w organizmie i zbyt mała ilość przyjmowanych płynów wiąże się ze zmniejszeniem ilości krwi krążącej w organizmie, co bezpośrednio powoduje jej niższe ciśnienie w naczyniach krwionośnych. Wśród innych przyczyn wymienia się także choroby serca takie jak zaburzenia rytmu serca, zapalenie worka osierdziowego serca i niewydolność mięśnia sercowego. Leki psychotropowe, przeciwdławicowe, przeciwarytmiczne, moczopędne, rozszerzające naczynia i te stosowane na nadciśnienie również mogą powodować duże spadki ciśnienia tętniczego krwi.

Objawy i konsekwencje niedociśnienia tętniczego krwi

Hipotonia może powodować wiele subiektywnych objawów, o różnym nasileniu. Osoby z niskim ciśnieniem krwi najczęściej narzekają na ciągłe zmęczenie i ospałość. Brak energii i kłopoty z koncentracją, mogą znacznie obniżać jakoś życia osób cierpiących na hipotonię. Inne objawy subiektywne to apatia, ból głowy, złe samopoczucie podczas nagłej zmiany pogody, nudności, wzmożona potliwość w nocy lub mroczki przed oczami. Mierzalne objawy to zaburzenia rytmu serca, przyspieszenie tętna, bladość powłok skórnych lub zimne dłonie i stopy.
Wśród poważniejszych konsekwencji niskiego ciśnienia krwi wymienia się zasłabnięcia i omdlenia. Niespodziewany upadek zawsze jest zagrożeniem dla zdrowia i życia. Przy dużych spadkach ciśnienia może dojść także do poważnych zaburzeń pracy serca i arytmii.

Niedociśnienie występuje u dużej grupy ludzi i na ogół nie jest to objaw wymagający leczenia. Jeżeli jednak objawy są uciążliwe, powinno się je skonsultować z lekarzem. Warto, aby takie osoby regularnie mierzyły ciśnienie tętnicze krwi. Odpowiedni styl życia, czyli właściwa dieta i nawodnienie organizmu, dobra higiena snu, duża aktywność fizyczna, będą profilaktyką nagłych spadków ciśnienia krwi i ewentualnych przykrych objawów.

Udostępnij