magazynapetyt.pl

Strona poświęcona tematyce zdrowia i sportu.

Zdrowie

Ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej potrafi u wielu osób wywołać niemały lęk oraz obawę o swoje życie. Dlatego tak często wiele osób z tego powodu zgłasza się na izbę przyjęć lub wzywa pogotowie ratunkowe. Ból w klatce piersiowej może posiadać wiele przyczyn, dlatego istotnym jest aby sprawdzić każdą z nich.

Jakie schorzenia powodują ból w klatce piersiowej?

Częstymi schorzeniami powodującymi ból w klatce piersiowej mogą być problemy układu sercowo – naczyniowego, pokarmowego, mięśniowo – szkieletowego lub nerwowego. Występować może zarówno po lewej jak i prawej stronie ciała zarówno podczas wysiłku fizycznego, ale również podczas spoczynku. Wiele osób zazwyczaj posiada tę dolegliwość w trakcie kaszlu, oddychania lub połykania. Może posiadać również charakter dławicowy lub opłucnowy. Nigdy jednak nie powinno się bagatelizować tych dolegliwości, gdyż choroby układu krążenia często wywołują przedwczesne zgony. Warto więc skonsultować je wcześniej z lekarzem. Wśród przyczyn tego schorzenia można zaliczyć efekty niezdrowej diety, niewystarczającej aktywności fizycznej, a nawet poważnej choroby i zmagają się z nimi osoby niezależnie od wieku, zarówno te starsze jak i młode.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu w klatce piersiowej?

Dławiący ból w klatce może być związany z niedokrwieniem mięśnia sercowego, a pacjenci uskarżający się na tę dolegliwość wskazują na ból w okolicy mostka, barku czy szyi. Częstym powodem występowania tego schorzenia jest stres oraz nadmierny wysiłek fizyczny. Atak może trwać nawet do 20 minut, lecz jeżeli trwa dłużej, może zwiastować zawał serca.
Tętniak rozwarstwiający aorty również wywołuje ból w klatce piersiowej. Charakteryzuje go nagły, rozrywający ból, który odczuwalny jest w klatce piersiowej oraz plecach. Pacjenci często w trakcie ataku doznają omdlenia lub dostają udaru. Najbardziej narażonymi osobami na ten rodzaj schorzenia są osoby po 55 roku życia i posiadają nadciśnienie.

Ból w klatce piersiowej jest nieodłącznym schorzeniem współistniejącym przy zapaleniu mięśnia sercowego. Promieniuje on od lewego barku, pleców i szyi, a lokalizuje się go za mostkiem. Osoby z tym schorzeniem uskarżają się również na kołatanie serca, a także ogólne osłabienie. Towarzyszy temu również przyśpieszone bicie serca.

Osoby, które cierpią na bóle w klatce piersiowej powinny skorzystać z usług kardiologicznych, które zawierać powinny zarówno konsultację z kardiologiem jak i badanie EKG. Rzecz jasna istnieje jeszcze wiele różnych przyczyn, które manifestują się poprzez ból w klatce piersiowej, a należą do nich także osoby chore na raka, czy posiadające półpasiec.

Udostępnij