magazynapetyt.pl

Strona poświęcona tematyce zdrowia i sportu.

Zdrowie

Najczęstsze objawy cukrzycy typu LADA

Najczęstsze objawy cukrzycy typu LADA

Powszechne przekonanie dotyczące cukrzycy to pewność, że istnieją dwa rodzaje cukrzycy: typ 1 i typ 2. Jednak nie wszystkie odmiany cukrzycy wpisują się w ten podział. W tej grupie znajduje się cukrzyca typu LADA – utajona cukrzyca autoimmunologiczna u dorosłych. W naszym krótkim poradniku wskazujemy objawy cukrzycy typu LADA i opisujemy metody postępowania z nią.

Cukrzyca typu LADA – czym jest? 

Podobnie jak cukrzyca typu 1, LADA występuje z powodu wytwarzania przeciwciał. Układ odpornościowy atakuje komórki wytwarzające insulinę w trzustce. Ponieważ chory traci zdolność do wytwarzania insuliny, organizm nie może już kontrolować poziomu cukru we krwi. W przeciwieństwie do cukrzycy typu 1, objawy pogarszają się powoli i przez wiele miesięcy lub lat po postawieniu diagnozy może nie być konieczne leczenie.

Objawy cukrzycy typu LADA – na co zwrócić uwagę?

Objawy cukrzycy typu LADA są podobne do objawów cukrzycy typu 1 lub 2. Osoba chora odczuwa silne pragnienie, często oddaje mocz, traci ostrość widzenia oraz chudnie, mimo że apetyt jej dopisuje. Jeśli szukasz wiarygodnego i zrozumiałego źródła na temat, sprawdź portal Szkoła Diabetyka. Objawy cukrzycy typu LADA zostały tam opisane na podstawie prasy medycznej, w sposób zrozumiały dla przeciętnego czytelnika. 

Wśród najczęściej występujących objawów cukrzycy typu LADA wymienia się m.in.: 

  • częste infekcje,
  • osłabienie i zmęczenie,
  • suchość i swędzenie skóry,
  • mrowienie w dłoniach lub stopach.

Cukrzyca typu LADA – diagnostyka 

Cukrzyca typu LADA rozpoznawana jest zazwyczaj około 30 roku życia, a jej objawy często odbierane są jako inny rodzaj schorzenia. Brak postępów w leczeniu zwykle wskazuje, że osoba choruje na cukrzycę typu LADA. 

Jedynym sposobem potwierdzenia diagnozy LADA jest badanie krwi, które sprawdza przeciwciała przeciwko komórkom beta trzustki. Twój lekarz może również sprawdzić poziom białka zwanego C-peptydem, aby uzyskać informacje o tym, ile insuliny wytwarza Twój organizm.

Cukrzyca typu LADA – jak z nią żyć? 

Zwykle do kontrolowania choroby wystarczy przyjmowanie leków i zmianę diety oraz stylu życia. Jednak w początkowej terapii możliwe jest podawanie zastrzyków insulinowych, aby kontrolować poziom cukru we krwi.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij