magazynapetyt.pl

Strona poświęcona tematyce zdrowia i sportu.

Lifestyle

Nadmierne wypadanie włosów

Nadmierne wypadanie włosów

Wypadanie włosów jest zjawiskiem całkowicie normalnym. Martwić powinniśmy się zacząć jednak kiedy dostrzegamy wzmożoną utratę włosów – zdrowa jest utrata włosów na poziomie ok. 100 na dzień. Nie jesteśmy oczywiście w stanie zliczyć każdego zgubionego dziennie włosa – jednak ich nadmierny ubytek na pewno nie umknie naszej uwadze: widoczna zwiększona ich liczba na szczotce do włosów, odczuwalnie więcej włosów pozostałych na dłoni kiedy układamy lub zwyczajnie dotykamy włosów w ciągu dnia, czy nieustanny widok włosów na ziemi w łazience czy pod prysznicem.
Powodów wypadania włosów jest kilka. Część z nich jesteśmy w stanie samodzielnie i szybko zidentyfikować, a tym samym zniwelować. Inne – bardziej ukryte – zajmują czas w zdiagnozowaniu i w walce.

7 przyczyn ubytku włosów

Przedstawione poniżej potencjalne przyczyny ubytku włosów mogą pomóc Ci w diagnozie, jednak jeżeli czujesz silny niepokój o swój stan zdrowia nie wahaj się skonsultować tego z lekarzem.
Powód 1: niewłaściwa pielęgnacja. Włosy będą wypadać nam silniej jeżeli często mocno związujemy je w kok lub koński ogon. Takie ułożenie włosów wpływa na napięcie skóry głowy uszkadzając mieszki włosowe, co wpływa na ich wypadanie (szczególnie przy linii czoła). Takie same skutki przynosi silne, agresywne rozczesywanie czy tapirowania włosów. Wszelkiego typu stylizacje, które narażają włosy na działanie wysokiej temperatury oraz farbowanie może również wpływać na uszkodzenie ich struktury. Obok czynników mechanicznych warto zwrócić uwagę również na kosmetyki których używamy – nasz włos może wypadaniem reagować na niektóre składniki chemiczne. Należy dobierać szampon i inne kosmetyki do swojego rodzaju włosów i skóry głowy.
Powód 2: nieprawidłowa dieta, uboga w mikro- i makroelementy. Aby wykluczyć ten czynnik należy swoją dietę wzbogacić w cynk i witaminy z grupy B. Co ważne, ubytek włosów to częsty efekt uboczny restrykcyjnych diet.
Powód 3: przewlekły stres. Zaobserwuj czy w ostatnim czasie borykałeś się z silnym stresem – może być to winowajca utraty włosów. Spróbuj go ograniczyć i znaleźć więcej czasu na relaks.Kolejne potencjalne przyczyny wypadania włosów wymagają szczegółowych badań i konsultacji ze specjalistą.
Powód 4: zaburzenia hormonalne, w szczególności nadczynność i niedoczynność tarczycy, spadek poziomu estrogenów (po menopauzie), łysienie poporodowe lub zbyt wysoki poziom androgenów.
Powód 5: Choroby dermatologiczne skóry głowy, m.in. grzybica czy łojotokowe zapalenie skóry.
Powód 6: Choroby psychiczne.
Powód 7: Zatrucia metalami ciężkimi (np. rtęcią).
Pozostałe przyczyny mogą wynikać z przyjmowana niektórych leków, przewlekłych chorób czy nawet palenia papierosów.

Jak widzisz wypadanie włosów może wynikać z szeregu czynników, warto więc obserwować jak się czujemy, jakie mamy nawyki i co stosujemy oraz jak na to reaguje nasz organizm. Nie wahajmy się też konsultować problemu ze specjalistą.

Udostępnij