magazynapetyt.pl

Strona poświęcona tematyce zdrowia i sportu.

Lifestyle

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia na mięśnie

Każdy z nas marzy o idealnie wyrzeźbionych mięśniach oraz sylwetce, której każdy nam pozazdrości. Należy pamiętać jednak iż mięśnie nie zrobią się same, a doskonałe efekty daje dopiero odpowiednio zbilansowana dieta połączona z regularnymi, intensywnymi ćwiczeniami siłowymi. Trening powinien być zaplanowany z głową, tak aby nie przesadzić i nie doprowadzić do przykrych konsekwencji. Należy więc pamiętać o zarezerwowaniu czas na regenerację. Więc jakie ćwiczenia na mięśnie przyniosą idealne rezultaty?

Trenuj różne partie mięśniowe

Kluczowym elementem każdego treningu jest odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń. Ćwiczone partie mięśni należy połączyć w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać potencjał płynący z treningu. Dlatego należy trenować duże partie mięśniowe przed małymi. Warto zacząć od ćwiczeń nóg lub pleców, a ręce i brzuch należy zostawić na koniec treningu. Pamiętajmy o tym, aby wykonywać ćwiczenia na mięśnie stymulujące ich większą liczbę przed ćwiczeniami mniejszej ilości.
Planując swój cykl treningowy należy mieć na uwadze, aby ćwiczenia wymagające dużej wprawy, dobrej techniki, skupienia i koncentracji wykonywać w pierwszej kolejności, gdyż rozpoczynając trening jesteśmy najbardziej wypoczęci. Tak samo powinno dziać się z doborem ćwiczeń na konkretny dzień tygodnia. Najtrudniejsze plany należy ustawiać na pierwsze dni tygodnia, a kończyć na tych najmniej wymagających.

Ćwiczenia siłowe

Aby zbudować mięśnie należy stosować ćwiczenia siłowe. Nie trzeba spędzać całych dni w siłowni, aby uzyskać najdoskonalsze rezultaty. Najlepiej jest ćwiczyć w ten sposób rzadziej, ale z większymi ciężarami. Na początek najlepiej wybrać sztangi i hantle, które nie sprawiają nam większych problemów, a dzięki którym będziemy w stanie wykonać plan treningowy. Z czasem można pomyśleć o zwiększeniu ciężaru obciążeń.

Aby wyrzeźbić mięśnie należy robić przerwy między seriami, a wszystkie ćwiczenia wykonywać z niezmiennym, normalnym oddechem. Najważniejsza w tej kwestii jest jakość wykonywanych ćwiczeń. Trzeba również pamiętać o zwiększaniu ciężaru co jakiś czas, zaczynając od lżejszych hantli, na które nakładać będziemy stopniowo kolejne kilogramy obciążenia. Ćwiczenia wielostawowe są równie istotne. Przykładem takich ćwiczeń mogą być trójbój siłowy, którym są przysiady ze sztangą, martwy ciąg oraz wyciskanie sztangi.

Najczęściej zaleca się, aby treningi trwały po 30 minut 5 dni w tygodniu jeśli chodzi o ćwiczenia lekkie dla zdrowia. Budując masę mięśniową należy natomiast pamiętać o regeneracji, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie ćwiczenie dwa lub trzy razy w tygodniu. Najlepszymi ćwiczeniami na mięśnie nóg, ramion, pleców i brzucha będą deska, wyciskanie hantli, brzuszki proste i skośne, wykroki oraz pompki.

Udostępnij