Góry można kochać, ale tak można się ich bać. Można je tylko podziwiać lub w nich żyć. Niezależnie od tego, jakie jest nasze podejście do gór, na pewno ważne jest przestrzeganie zasad. Niektóre z nich to tzw. zasady niepisane. W każdym razie dla własnego bezpieczeństwa lepiej się do nich stosować.
Szanuj środowisko
Są też zasady, które dotyczą naszego zachowania, choć ich nieprzestrzeganie nie będzie bezpośrednio zagrażało życiu. Chodzi tu oczywiście o dbanie o środowisko. Nie pozostawianie po sobie śmieci. Zachowywanie się tak jakbyśmy byli w gościach, a jeszcze lepiej u siebie w domu.
Dbanie o środowisko samo z siebie jesz oczywiście czymś bardzo dobrym. Przede wszystkim, zostawiając po sobie porządek, zostawiamy go również dla innych. Wystarczy zastanowić się przez chwilę czy sami chcielibyśmy trafić, na pięknych szlaku, na plastikowe butelki czy papierki po batonikach. Poza tym takie odpady mogą być również groźne dla zwierząt. Zapach batona lub kanapki, który pozostał na opakowaniu, może spowodować, że głodne zwierzę zje taki papierek czy kawałek plastiku.
Poruszaj się zawsze po wyznaczonych szlakach
Aby nasze wędrówki zawsze przebiegały i kończyły się bezpiecznie, należy także przestrzegać zasad jak się w górach poruszać. Wchodząc do parków, widzimy duże tablice, które informują nas zazwyczaj, czego nie wolno nam robić. Jednym z takich zakazów jest, aby nie zbaczać ze szlaków górskich. Oczywiście nie dotyczy to tylko parków. Aby nasza wycieczka nie skończyła się wołaniem o pomoc – należy przestrzegać oznaczenia szlaków górskich kolory.
Oznaczenia szlaków górskich są wymyślone i stosowane przede wszystkim po to, abyśmy zwyczajnie nie zgubili się w górach. Większość ścieżek, po których poruszamy się w górach, jest do siebie podobnych. Stąd łatwo o pomylenie drogi, którą wybraliśmy. Wystarczy zejść z wytyczonej ścieżki, żeby np. zobaczyć piękny widok i już możemy mieć problem a powrotem w miejsce wędrówki. Dlatego szlaki piesze w górach są oznaczone kolorami. Kiedy dochodzimy do rozwidlenia, szukamy koloru szlaku, który wcześniej wybraliśmy. Dodatkowo kolory informują nas o trudności danego szlaku. Jeśli jesteśmy początkujący, wybieramy szlaki, które są łatwiejsze. Dla osób doświadczonych w górskich wędrówkach, z pewnością szlaki trudniejsze będą ciekawszym wyzwaniem. Nie oznacza to, że trudniejszy znaczy dłuży. Trudność szlaku może oczywiście, że jest to szlak długi. Wtedy wymaga on odpowiedniego przygotowania, większej wytrzymałości, ale także umiejętności spakowania się na wyprawę. Trudny szlak może też być krótki. Krótki, ale za to o bardzo stromym podejściu.
Wędrówka w górach to nie to samo co spacer po parku czy lesie. Warto pomyśleć o tym zawczasu i dobrze zastanowić się nad taką wyprawą. Należy rozważyć wszystkie za i przeciw, aby górski wypad był relaksem i przyjemnością, a nie problemem.