Na początku należy podkreślić, że ćwiczenia ze sztangą, określane także mianem wolnego ciężaru, dają wiele korzyści. Cieszą się szczególną popularnością wśród osób pragnących rozbudować oraz wymodelować mięśnie. Dotyczy to zarówno mężczyzn jak i kobiet. Największą zaletą jest to, że wolny ciężar daje nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o układanie planów treningowych. Plany te można dobrać pod kątem wybranych grup mięśniowych. Wszystko zależy od tego co w danej chwili potrzebuje ćwiczący.
Jakie mięsnie angażujemy podczas treningu ze sztangą?
Dzięki zastosowaniu ćwiczeń ze sztangą można pobudzić do pracy wiele grup mięśni, co pozwala na ich pełny rozwój. Systematyczny trening wpływa pozytywnie nie tylko na rozbudowanie mięśni, ale również na zwiększenie gęstości kości. Treningi ze sztangą są dobre dla mężczyzn jak i dla kobiet. Kwestią jest dobranie odpowiednich ćwiczeń i odpowiedniego ciężaru. Ważna jest również poprawna technika wykonywania ćwiczeń, aby nie doszło do kontuzji. Wolne ciężary są idealne dla osób, które nie dysponują zbyt dużą ilością czasu na ćwiczenia, bowiem wystarczy systematycznie ćwiczyć do 3 razy w tygodniu, a efekty na pewno będą zadowalające.
Rozgrzewka i odpowiednie obciążenia
Bardzo ważnym elementem ćwiczeń, także tych ze sztangą, jest wykonanie rozgrzewki przed i rozluźnienia po ćwiczeniach. Dzięki temu jest mniejsze ryzyko kontuzji i mięśnie szybciej się regenerują. Należy pamiętać przede wszystkim o wyborze odpowiedniego obciążenia, Przy pierwszych sesjach ćwiczeń ze sztangą powinno być ono niewielkie, a z biegiem czasu można je zwiększać, co również wpłynie na większą efektywność treningu. Ćwiczenia ze sztangą nie muszą odbywać się wyłącznie na siłowni, można zainwestować w odpowiedni sprzęt i ćwiczyć w domu. Należy pamiętać, że dobrej jakości obciążeń do sztang trzeba poszukiwać w specjalistycznych sklepach. Obciążenia do sztangi można znaleźć w wielu dobrych sklepach sportowych. Na pewno będą wtedy dobrej jakości oraz będą długo służyć. Przy wyborze obciążenia trzeba pamiętać, że poszczególne talerze różnią się od siebie przede wszystkim: wagą, jednakże należy zwrócić także uwagę na materiał z jakiego są wykonane. Wówczas wyróżnia się: obciążenia kompozytowe, obciążenia żeliwne oraz obciążenia z tworzyw sztucznych. Niestety nie da się w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na pytanie jaki rodzaj materiału jest najlepszy. Przyszły użytkownik sam musi wybrać takie obciążenie, które będzie odpowiadać przede wszystkim jemu. Najlepiej jest próbować ćwiczeń z różnymi talerzami. Wtedy znajdzie się takie, które są dla użytkownika najbardziej odpowiednie i najlepiej się z nimi ćwiczy.