Czy można ogień ugasić ogniem? Czy mokre wysuszysz wodą? Nawet przedszkolak wie, że to niemożliwe. Skąd zatem się biorą teorie na temat diety tłuszczowej, która…. pozwala spalić tkankę tłuszczową?
Dietetycy i fit gwiazdy instagrama, prześcigają się w coraz to nowszych dietach. Zazwyczaj za skomplikowaną nazwą kryje się mniej lub więcej wytycznych. Każda z diet obiecuje nam oczywiście szybką i trwałą utratę kilogramów, bez uczucia głodu podczas jej stosowania. Jedną z takich nowinek jest dieta ketogeniczna, zwana również tłuszczową. Jest to bardziej restrykcyjne wydanie diety nisko węglowodanowej, które zakłada wprowadzenie nas w stan tzw. ketozy. Ketoza pochodzi od ciał ketonowych, które powstają w naszym organizmie na skutek wyeliminowania węglowodanów. Jednak odłóżmy skomplikowaną teorię i skupmy się na praktyce – dieta ketogeniczna co to i dla kogo?
Główne założenie żywieniowe
Głównym założeniem planu żywieniowego osoby chcącej przejść na dietę ketogeniczną jest zminimalizowanie produktów węglowodanowych na rzecz (najlepiej zdrowych) tłuszczy. Na drugim miejscu są oczywiście białka.
Dla kogo?
Dieta jest dla wszystkich zdrowych osób. Najnowsze badania dopuszczają również wprowadzenie diety ketogenicznej u dzieci. Ten sposób żywienia szczególnie poleca się osobom z insulinoopornością, ponieważ wyklucza praktycznie całkowicie cukry.
Jak zacząć?
Próg wejścia jest stosunkowo wysoki ponieważ musimy przejść przez okres tzw. keto – adaptacji. Jest to okres, w którym nasze ciało wchodzi w stan ketozy. Na początku musimy wyjątkowo restrykcyjnie podchodzić do głównych założeń. Okres adaptacji książkowo trwa do dwóch tygodni. W tym okresie u niektórych mogą występować bóle głowy i problemy z wypróżnianiem.
Zalety
Główną zaletą diety jest szybkość utraty kilogramów. Zazwyczaj jedząc posiłki tłuszczowe łatwiej jest nam utrzymać deficyt kaloryczny. Dodatkowo, posiłki są gęsto odżywcze przez co dłużej nie odczuwamy głodu, dzięki czemu możemy zmniejszyć ilość posiłków do 2-3 w ciągu dnia. Taki sposób odżywiania pomaga ponadto wydłużyć okno żywieniowe oraz pozbawia chęci podjadania. Wszystko za sprawą tego, że tłuszcz trawi się znacznie dłużej niż węglowodany.
Wady
Zdecydowaną wadą jest konieczność restrykcyjnego przestrzegania diety. Chcąc utrzymać stan ketozy nie będziemy mogli regularnie pozwalać sobie na bułeczki z ulubionej piekarni, czy ciasto serwowane na imieninach cioci. Ponadto choć coraz więcej restauracji serwuje potrawy dopasowane do konkretnego rodzaju żywienia, to wciąż w większości lokali ciężko znaleźć posiłek w pełni ketogeniczny.