Obecnie w społeczeństwie panuje moda na diety bezglutenowe. Takie diety pomagają szybko zrzucić zbędne kilogramy, ale na pewno nie są zalecane dla każdego. Bowiem dieta uboga w gluten stosowana bez nadzoru lekarza, może doprowadzić do niedoborów ważnych składników w naszym organizmie, a nawet do zaburzenia flory bakteryjnej.
Czym zatem jest gluten?
Popularny gluten to nic innego jak kombinacja białek pochodzenia roślinnego, występujących w zbożu. A co dokładnie zawiera gluten? Problem polega na tym, że gluten zawiera bardzo wiele powszechnie spożywanych na co dzień produktów. Znajdziemy go w różnego rodzaju ciastach, chlebach, płatkach śniadaniowych, czy nawet gotowych kaszkach. Co więcej gluten jest także składnikiem niektórych napojów na przykład kawy zbożowej, jak również sosów i produktów mlecznych. Poza tym na rynku istnieje też wiele wyrobów, które mogą, ale nie muszą zawierać gluten. W związku z czym osoba decydująca się na dietę bezglutenową powinna dokładnie czytać etykiety każdego kupowanego produktu.
Co możemy jeść w diecie bezglutenowej?
Na szczęście produkty pozbawione glutenu są coraz bardziej rozchwytywane i można je z powodzeniem znaleźć na półkach w niemal każdym większym markecie, a nawet i w lokalnych sklepach. Popularne produkty bezglutenowe to przede wszystkim kukurydza, ryż, ziemniaki, fasola, owoce, warzywa, ryby i mięso. Wśród napojów zaś najbezpieczniej będzie wybrać naturalną kawę, dobry miód lub herbatę. Stosując dietę bezglutenową wcale nie musimy rezygnować z ulubionych dań, trzeba tylko pamiętać, aby przyrządzać je ze składników pozbawionych glutenu. Na przykład możemy upiec pizzę ze spodem z kalafiora. Decydując się na dietę bezglutenową zwróćmy też uwagę na produkty wysoko przetworzone, ponieważ to właśnie w nich bardzo często ukrywa się gluten. Kupowanie świeżych wyrobów i samodzielne przygotowywanie posiłków, zdecydowanie ułatwi nam kontrolowanie zawartości glutenu w naszej diecie.
Podsumowując dieta bezglutenowa jest bardzo dużym wyzwaniem zarówno dla osób zdrowych, jak i obarczonych celiakią. Ważne, aby wiedzieć, co zawiera gluten, by móc te produkty trwale wyeliminować ze swojej diety. Dobrym pomysłem będzie wywieszenie listy zakazanych wyrobów w dobrze widocznym miejscu, najlepiej w kuchni. Początki będą zapewne trudne, minie trochę czasu zanim przyzwyczaimy się do każdorazowego sprawdzania etykiet i długotrwałego przygotowywania posiłków. Z czasem jednak, gdy nabierzemy wprawy będzie nam zdecydowanie łatwiej, a widząc pozytywne skutki stosowanej diety, zyskamy potrzebną nam motywację na długie lata.